Türkiye’nin en önemli kiraz üretim merkezlerinden Kemalpaşa’da, kiraz hasadı başladı.

Türkiye’nin en önemli kiraz üretim merkezlerinden Kemalpaşa’da, kiraz hasadı başladı. Rusya’da Dünya Kupası nedeniyle talebin artması ve bu yıl yüksek kaliteli ürün hasadı nedeniyle üretici fiyatları arttı. Kiraz üretici ve ihracatçıları Aydınlık’a konuştu

Türkiye’nin ilk mahsul kirazı, geçen yıllara göre hem üreticiyi hem de tüccarı memnun etti. 25 TL’den açılan Salihli kirazı 17-18 TL’den, 15 TL’den açılan Napolyon kirazı ise 8-12 TL’den satılırken, Aydınlık’a konuşan üreticiler, bu yılki ürünün yüksek kaliteli olduğunu vurguladı.

TÜİK verilerine göre geçen yıl 47 bin 312 ton kiraz üretilen Kemalpaşa ilçesinin Ören Mahallesi’ndeki kiraz alım merkezinin nabzını tuttuk. Kiraz hasadının 12 Mayıs günü başladığı ilçede, alım merkezlerinde yoğunluk sürüyor. Kamyonetler ve sepetli motosikletlerle bahçelerden taşınan kirazı, alım merkezinde masa kuran şirket çalışanları teslim alıyor. Alım görevlilerinin kalitesini kasada kontrol ettiği ürünler beğenilirse kantara alınıyor. Ardından çiftçiye peşin para ödeniyor.

ÇİFTÇİ KALİTE VE VERİMDEN MEMNUN

Kemalpaşa Armutlu Mahallesinden alım yerine kiraz getiren Çiftçi Hakan Osman Zümbüloğlu, “Sezon iyi başladı. Napolyonumuz da Salihlimiz de güzel para tuttu. Napolyonun fiyatı şimdi biraz düştü. Ama çiftçimiz yine memnun. Bu fiyatlar bu şekilde giderse Allah bereket versin deriz. Malımızı iyi değerlendireceğiz. Salihli kirazı 18, Napolyon kirazı 8, 10, 12 TL. Kalitesine ve kalibresine göre fiyatlar değişiyor. Ürünümüzü bu fiyatlardan satarsak üreticiyi kurtarır. Üretici de kazanır, ihracatçı da kazanır. Kazasız belasız sezonu bitirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir diğer üretici ise “Şu an kalite ve verimden memnunuz. 17-18 TL’den gidiyor Salihli kirazı. Verim geçen seneye göre düşük ama kaliteden memnunuz” dedi.

“Sezon güzel, kirazımız güzel, alıcılarımız iyi” diyen bir başka kiraz üreticisi de “Salihli kirazı 14-18 TL’den satılıyor. Napolyon da aynı açıldı ama daha sonra düştü biraz. Güzel bir sezon geçiriyoruz. Bu sene emeğimizin karşılığını alıyoruz. Geçen sene, önceki sene 5 TL’ydi. İlk defa böyle bir sezon görüyoruz. İlk defa çiftçi güldü ve emeğinin karşılığını alıyor. İlacını atan, çapasını yapan maliyetlerini kurtardı” diye konuştu.

KİRAZDA ÇİN PAZARI HEDEFİ

İhracatçıların gündeminde, kirazın dünyadaki en büyük alıcısı olan Çin pazarı önemli bir yer tutuyor. Mustafa Pınarbaşı, “Çin büyük bir pazar. 1,5 milyar insan yaşıyor. Birer tane kiraz yeseler, Türkiye’nin tüm kirazını alırlar. Doğrudan Çin’e çalıştığımız durumda büyük bir pazar oluşur ve çiftçimizin yüzü güler. Çin ile muhakkak çalışılması gerekiyor. Çünkü para onlarda, ekonomi onlarda. Amerika batıyor, Çin yükseliyor. Sektör temsilcileri bunun farkında ama Çin uzak olduğundan dolayı, maliyet bindiğinden dolayı, yakın olan Rusya ve Avrupa’ya çalışıyor” yorumunu yaptı.

RUSYA VE AVRUPA’YA İHRACAT

İhracat şirketi alım sorumlusu Mustafa Pınarbaşı, şunları söyledi: “Alım başlayalı yaklaşık bir hafta oldu. Kemalpaşa’da bir ay daha sürer. İhracat ürünü olarak aldığımız iki tür kiraz var. Salihli kirazında 10-16 TL arası fiyat uyguluyoruz. Napolyon kirazında ise 6-9 TL arası. Bugün için böyle, yarın ne olacağı belli olmaz. İhracata giderse fiyat artıyor, gitmezse düşüyor. Rekolte bu yıl Kemalpaşa bölgesinde iyi. Kalite de güzel. Firmamız, Rusya, Almanya ve İtalya’ya ihraç ediyor.”

Başka bir şirketin alım satım sorumlusu Turhan Karaburun ise, “Sezon bu sene gayet iyi. Verim de iyi, fiyatlar da gayet iyi. Fiyat artışında büyük ihtimalle Rusya’da yapılan dünya kupasının da etkisi var. İç piyasa da yoğun ama tonaj olarak geçen yılki üretimi yakalayamadık. Ama Ören olarak, bölgedeki en iyi kiraz bu bölgede yetişir. İhracat ürünüdür. Biz Günaydın olarak memnunuz. Avrupa’nın bütün ülkelerine ürün ihraç ediyoruz. Öncelikle Almanya. İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç’e kadar, İskandinav ülkelerine kadar ihracat yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

0 Puan (0 Kullanıcı Oy Verdi)
Değerlendirmeler
Değerlendirmeler Oyunuzu Verin
Sırala:

İlk Değerlendiren Sen Ol!

User Avatar
Onaylandı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Oyunuzu Verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here