En çok fındık üretiminin olduğu İllerimizden biri Ordu. TSK tarafından TMO’dan fındık alınacak olması durumu Ordu ilinde olumlu tepkilere yol açtı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal bu konuyla ilgili yorumda bulundu. Milli Savunma Bakanlığının Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) fındık ihtiyacının karşılanması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile protokol imzalanmasının Genel olarak fındık sektörü ve Karadeniz Bölgesi ekonomisi açısından da iyi bir gelişme olduğunu ve büyük oranda katkı sağlayacağını ekledi. Konuşmasını sürdüren Ünal, “Biz Karadeniz olarak, fındığı en çok yetiştiren bir il olarak bu projeyi destekliyoruz. Bu protokol askerlerimize kaliteli dengeli beslenmesi için fındık verilmesi ile üreticinin desteklenmesi ve TMO’nun elindeki fındıktaki eritmesi sebebiyle çok önemlidir” ifadelerini kullandı. Projenin desteklenmesinin hem ekonomik açıdan hem de askerimizin besin kalitesi açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

TMO yaklaşık 140 bin ton fındık alarak karşılığında 1,4 milyar TL ödeme yaptı. Bu durumla ilgili Fındığın piyasaya sürülüp sürülmemesine değinen Ünal, “TMO, deposundaki bu 140 bin ton fındığı serbest piyasaya sürerse fındık fiyatı yeniden düşer ve üretici mağdur olur. Dolayısıyla sektörü olumsuz etkileyecektir. Ancak TSK’nın fındık ihtiyacının TMO tarafından karşılanacak olması gayet yerinde bir karardır. Bu durum fındık sektörüne ve bölge ekonomisine büyük katkı yapacaktır” açıklamasında bulundu. Eğer fındık tamamen piyasaya sürülecek olsaydı o zaman üreticinin bu sezon ki mağduriyeti daha da artabilirdi, ancak durumun TSK tarafından değerlendirilerek, fındık alımı gerçekleşmesi bölgeye daha büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor.

0 Puan (0 Kullanıcı Oy Verdi)
Değerlendirmeler
Değerlendirmeler Oyunuzu Verin
Sırala:

İlk Değerlendiren Sen Ol!

User Avatar
Onaylandı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Oyunuzu Verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here